Code Center قلیان کشیدن خانم ها

تبليغات
موضوعات
خبرنامه
  براي اطلاع از آپديت شدن سايت در خبرنامه سايت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

مطالب تصادفي
نويسندگان
جستجو

آخرین نظرات
مترجم سايت
خبرنامه پیامکی
تبدیل تاریخ
محصولات فروشگاه
امکانات

  Code Center دریافت کد نمایش تبلیغات جهت دریافت کد نمایش تبلیغات ، سایز آگهی موردنظر را انتخاب کنید و کد مربوطه را در محل مناسبی از قالب خود درج کنید. توجه کنید هرگونه ویرایش در کدهای نمایش تبلیغات تخلف محسوب شده و موجب غیر فعال شدن سایت شما خواهد شد. همچنین می توانید در هر صفحه از سایت خود حداکثر از 5 کد نمایش استفاده کنید. کد ساده کد شناور در گوشه پایین سمت راست سایت کد شناور در گوشه بالا سمت راست سایت کد شناور در گوشه پایین سمت چپ سایت کد شناور در گوشه بالا سمت چپ سایت
آخرين مطالب ارسالي
مطالب پربازديد
تبليغات

توجه!!
<<این سایت در پایگاه ستاد ساماندهی ثبت گردیده است>>برای حمایت از فــان ســان بنر ما را در سایت یا وبلاگ خود قرار دهیدپرفروش های تـــک شــاپ
جدیدترین های تــک شــاپ
درباره : اجتماعی ,
بازديد : 1999 تاريخ : جمعه 03 آبان 1392 زمان : 10:36بعد از ظهر

مگر زیان قلیان برای زنان و مردان متفاوت است؟ نجفی: نکته‌ی که در بین سخنانم مورد توجه منتقدان و موافقان قرار گرفت، تفاوت گذاشتن بین زن و مرد در قلیان کشیدن بود. تبعیض قائل شدن بین زن و مرد در جامعه خوب نیست.

قلیان زنان 3 قلیان کشیدن خانم‌ها


رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به واکنش‌هایی که اظهارات اخیرش درباره‌ی «قلیان» به دنبال داشته است، گفت: چرا قلیان کشیدن را ناپسند یا جرم می‌دانند؟ مگر غیر از این است که توجیه اصلی، زیانی است که به استعمال‌کننده وارد می‌کند؟ مگر این زیان برای زنان و مردان متفاوت است؟ قلیان تنها یک مصداق از پدیده‌ای است که آن را «محدودیت‌های غیرضروری» می‌دانم و در جامعه‌ی ما بسیار است.

قلیان زنان 2 قلیان کشیدن خانم‌ها

محمدعلی نجفی که اخیرا با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی، دیدگاه‌اش را درباره‌ مصرف قلیان در جامعه و زیان‌های ناشی از برخوردهای تحدیدکننده‌ آن مطرح کرده بود، در چند روز گذشته با واکنش‌های مخالف و موافق زیادی روبه‌رو شد که در یادداشتی با موضوع «محدودیت‌های غیرضرور» به این واکنش‌ها پاسخ داده است.

معاون رییس‌جمهور در این یادداشت نوشته است: «هم‌چنان که پیش‌بینی می‌کردم، سخنانم در برنامه‌ی «پایش» شبکه‌ اول سیما، بازتاب گسترده‌ای یافت و مخالفان و موافقان درباره‌اش به بحث‌ پرداختند. مثل هر موضوع دیگری، گروهی هم، این موضوع را بهانه‌ای کردند تا دعواهای سیاسی را زنده کنند و نسبت‌های ناروا بدهند؛ اما بیشتر، هم مخالفان و هم موافقان، کمک کردند تا زوایای تازه‌ای بر این بحث گشوده شود و امیدوارم این بحث در قالبی کلی‌تر و درباره‌ی محدودیت‌های غیرضرور ادامه پیدا کند و کار‌شناسان و متخصصان آسیب‌های اجتماعی، روانی و حتی اقتصادی این محدودیت‌ها را بررسی و ارزیابی کنند.

قلیان زنان 1 قلیان کشیدن خانم‌ها

قلیان تنها یک مصداق از پدیده‌ای است که آن را محدودیت‌های غیرضروری می‌دانم و در جامعه‌ ما بسیار است و تجربه‌ چندین ساله‌ همه ما نشان می‌دهد که تا چه اندازه به زیان منافع ملی کشور است. طبیعی است که همه‌ی ما دوست داشته باشیم جامعه‌ ما، جامعه‌ای عاری از هر نوع عمل ناپسند و غیراخلاقی باشد؛ اما آیا با منع و محدودیت موفق خواهیم شد؟ تجربه‌ی ما و کشورهای دیگر نشان داده است که منع و محدودیت کارایی چندانی ندارند و جز در مواقع ضروری کاربرد آن، زیان‌هایی به بار می‌آورد که به نقض غرض اصلی منجر می‌شود.

از این گذشته، مخالفت با یک محدودیت غیرضروری و غیرقانونی، لزوما به معنی طرفداری گسترشِ آن نیست. مثلا اگر کسی، مخالف برخورد با سیگاری‌ها باشد، طرفدار گسترش سیگار نیست. من هم طرفدار گسترش قلیان کشیدن نیستم، بلکه ممنوعیت آن را محدودیت غیرضرور می‌دانم که عوارض نامناسبی دارد.

پر واضح است که هر عمل مجرمانه‌ای ناپسند است؛ اما هر عمل ناپسندی جرم نیست. بسیاری از رفتار‌ها در خانه و خیابان، ناپسند و گاهی حتی از نظر اخلاقی نیز مردود است؛ اما جرم نیست و برای از بین بردن آن به ممنوعیت و محدودیت متوسل نمی‌شوند.
7530 463 قلیان کشیدن خانم‌ها
قلیان کشیدن هم ممکن است از نگاه ما ناپسند باشد و نباید آن را ترویج و گسترش داد؛ اما نمی‌توان آن را در ردیف جرایم تعریف کرد و با مردمی که قلیان می‌کشند یا با مراکزی که قلیان ارائه می‌کنند، چنان برخورد کرد که گویی مجرم هستند. هر قاعده‌ای که گذاشته می‌شود و محدودیتی ایجاد می‌کند، باید پشتوانه‌ای حقوقی یا اخلاقی داشته باشد. آنچه اتفاق افتاده است، از جنس محدودیت‌های غیرضروری و بدون پشتوانه قانونی و شرعی و حتی عرفی است. در‌ عین حال اعمال آن بدون انجام کار فرهنگی و روشنگری زیان‌های روانی، اجتماعی و حتی اقتصادی فراوانی در پی خواهد داشت.

انتخاب بین بد و بد‌تر برای ما موضوع آشنایی است و درباره‌ی آن بسیار گفته شده است. ما همیشه بین انتخاب خوب و خوب‌تر مخیر نیستیم. گاهی ناگزیریم بین دو گزینه‌ی «بد» و «بد‌تر» یکی را انتخاب کنیم. ما دوست داریم که همه‌ی خوبی‌های ممکن، در کشور گسترش یابد و با هیچ نکته‌ بدی در جامعه روبرو نشویم؛ اما آیا چنین چیزی ممکن است؟

بحث درباره‌ی قلیان کشیدن نیز بحث بین بد و بد‌تر است. عده‌ای خیال می‌کنند با منع و ایجاد محدودیت برای پدیده‌ای مثل قلیان یا پدیده‌های دیگری از این سنخ، همه چیز درست می‌شود؛ اما تجربه نشان داده است که چنین نیست. در ظاهر ممکن است بتوانیم قلیان را از اماکن عمومی تحت نظارت جمع کنیم؛ اما در واقع آن را به جای دیگری برده‌ایم، به جایی غیرقابل کنترل‌تر و پنهان‌تر که ممکن است با چیزهای دیگری هم گره بخورد که متاسفانه گره خورده است. احتمالا متخصصانی که به آمارهای شفاف‌تری در زمینه‌ی اعتیاد دسترسی دارند، راحت‌تر بتوانند مسئله را توضیح دهند و از عمق فاجعه‌ای که امروز به واسطه‌ی مصرف مواد مخدر و بخصوص مواد مخدر شیمیایی جامعه را تهدید می‌کند، سخن برانند.

ممکن است با حُسن نیت و برای کاهش این موضوع تلاش کنیم و تا‌ جایی که بتوانیم محدودیت ایجاد کنیم؛ اما نتیجه‌ای که می‌گیریم، درست برعکس باشد و خلاف میل‌مان آن را گسترش بدهیم. تجربه‌هایی از این دست در کشور ما و کشورهای دیگر کم نیست.

نکته‌ی دیگری که در بین سخنانم مورد توجه منتقدان و موافقان قرار گرفت، تفاوت گذاشتن بین زن و مرد در قلیان کشیدن بود. تمام آنچه در این یاداشت نقل شد، در این مورد هم مصداق دارد. این تفاوت گذاشتن نیز از جنس محدودیت‌های غیرضروری است که در آن نشانه‌ی تبعیض هم وجود دارد. چرا قلیان کشیدن را ناپسند یا جرم می‌دانند؟ مگر غیر از این است که توجیه اصلی، زیانی است که به استعمال‌کننده وارد می‌کند؟ مگر این زیان برای زنان و مردان متفاوت است؟ حتی اگر توجیه‌ها و دلایل‌ دیگری هم وجود داشته باشد، راهش تاکید کردن بر این تبعیض نیست. این تاکید نتیجه عکس می‌دهد و زنانی را که ممکن است هیچ علاقه‌ای به این کار نداشته باشند را نیز به واکنش وا ‌دارد.

ریشه‌ی بسیاری از چنین تصمیم‌هایی در بی‌اعتمادی به ساز و کارهای درونی جامعه است. اگر اجازه بدهیم جامعه خود پسند و ناپسندش را در روند زندگی اجتماعی تعریف کند و با دخالت‌های غیرضروری در آن اخلال ایجاد نکنیم، بسیاری از این نگرانی‌ها از بین خواهد رفت. چنین اخلال‌هایی نه تنها کاری از پیش نمی‌برد که در نگاهی کلان به زیان منافع ملی و حتی به زیان سلامت روانی، اجتماعی و اخلاقی جامعه است. برای مبارزه با اشاعه و مصرف سیگار و قلیان بهتر است جامعه و بخصوص جوانان را با مضرات آن‌ها و زیان‌های ناشی از این مصرف آگاه سازیم و تفریحات سالمی را جانشین لذت (کاذب یا واقعی) دور هم نشستن و گپ زدن و قلیان کشیدن کنیم.

عدم منع و محدودیت برای قلیان لزوما به معنی استفاده‌ از آن در همه جا نیست. چنان که امروز هم در بسیاری از مراکز تفریحی قلیان مصرف نمی‌شود. هنوز می‌توانیم قهوه‌خانه‌هایی قدیمی در تهران و بسیاری از نقاط کشور بیابیم که صاحبان آن‌ها به دلیل همین زیان‌هایی که ممکن است قلیان داشته باشد، قلیان سرو نمی‌کنند. اگر چنین منع و محدودیت‌هایی وجود نداشته باشد، حق انتخاب افزایش پیدا می‌کند و هر کس بنا به درک و علایق خود دست به انتخاب می‌زند.

به نظرم تجربه‌ای که در مراکز عمومی برخی از کشور‌ها درباره‌ی سیگار وجود دارد، برای ما هم مفید است. همه می‌دانند که سیگار برای فرد استعمال‌کننده مضر و برای افراد حاضر در محیط بسیار مضر‌تر است. از سوی دیگر تعداد کسانی که در همه جای دنیا سیگار استعمال می‌کنند، بسیار زیاد است؛ اما از آن‌جا که تجربه نشان داده است که منع و محدودیتش عملا ناممکن است، با اختصاص فضاهایی برای سیگاری‌ها در بسیاری از مراکز عمومی مانند فرودگاه‌ها، رستوران‌ها و… از زیان‌های آن کاسته و مصرف آن را کنترل کرده‌اند.

درباره‌ی قلیان هم باید به همین ترتیب عمل کرد. رستوران‌ها، کافه‌ها، قهوه خانه‌ها و مراکزی با شرایط و امکانات خاص باید وجود داشته باشند که در آن قلیان ارائه ‌شود و مراکز عاری از قلیان نیز باید وجود داشته باشند و مردم حق دارند که کدام را انتخاب کنند. البته وظیفه‌ی دولت و دستگاه‌ها و رسانه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز بر سر جای خود باقی است که باید مردم را نسبت به آسیب‌ها و زیان‌های مختلف مصرف مواد دخانی و از جمله قلیان آگاه سازند و راه‌های جذاب‌تری را برای گذران اوقات فراغت به آن‌ها پیشنهاد کنند.»

گرداوری:زیرمیزی
برچسب ها : قلیان , تفکیک جنسیتی , قهوه خانه , زنانه , مردانه , ضرر , زیان , سلامتی ,
نويسنده : فـــان ســـان

نظرات ()

نظرات و پیشنهادات خود در مورد مطالب سایت به صورت پیامک ، به شماره 50002030137313 ارسال نمایید .


مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب
• نظرات و پیشنهادات شما چراغ راه ماست خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
محصولات فــان شــاپ
با ما همکاری کنید
برای حمایت از ما ، بنر ما را در سایت یا وبلاگ خود قرار دهید !

آفتاب سرگرمی ایرانیان


آفتاب سرگرمی ایرانیان

تبليغات
اطلاعات
 • آمار کاربران
 • افراد آنلاين :
 • اعضاي آنلاين : 0
 • اعضاي تاييد شده : 947

 • عضو شويد
 • ارسال کلمه عبور
 • آمار بازديد
 • بازديد کننده امروز : 30 نفر
 • بازديد کننده ديروز : 104 نفر

 • بازديد امروز : 204
 • بارديد ديروز : 205
 • بازديد هفته : 1,372
 • بازديد ماه : 5,598
 • بازديد سال : 242,553
 • بازديد کلي : 1,942,030
 • ورودي امروز گوگل : 0
 • ورودي گوگل ديروز : 2

 • آمار سايت
  تاريخ تـولـد : یکشنبه 01 بهمن 1391
  تاریخ امروز : شنبه 01 آبان 1400
  کل مطالب : 497
  کل نظرات : 31

  اطلاعات شما
  آي پي :3.236.51.151
  مرورگر :
  سيستم عامل :
درباره سايت

  آفـتـاب سـرگـرمـی ایـرانـیـان
  طبیعتا ما اولین نیستیم!
  اما سعی میکنیم بهترین باشیم!


  برای حمایت از فــان ســان بنر ما را در سایت یا وبلاگ خود قرار دهید
نظرسنجي
  به نظر شما نـام فــان ســان برای یک سایت تفریحی مناسب است؟


آرشيو
تبلیغات متنی
آخرین ویدیو ها
محصولات فروشگاه
?